معاون گردشگری: تبلیغ و اجرا تور مسافرتی تخلف است

به گزارش وبلاگ آموزشی و فنی، پرونده ویروس کرونا هنوز بسته نشده و هشدارها درباره منع سفرهای غیرضروری همچنان پابرجا است، با این حال تعطیلات سرانجام هفته، به بعضی آژانس های مسافرتی انگیزه داده تا دست به کار شوند و به شهرهایی مثل مشهد، تور بگذارند. معاون گردشگری این رفتار را تخلف محرز دانسته و رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی هم تقصیر را گردن آژانس نماها انداخته است.

معاون گردشگری: تبلیغ و اجرا تور مسافرتی تخلف است

این تورها بیشتر با قطار و هوایپما اجرا می شوند که این مدت تردد آن ها به نسبت خودروی مسافران، کمتر محدود شد. اقامت مسافران تور هم در هتل هایی است که معلوم نیست، بعد از یک دوره تعطیلی کرونا، اجازه پذیرش مهمان را گرفته اند یا نه.

علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی قبلا با ابلاغ دستورالعمل جامع پیشگیری از شیوع بیماری کرونا، تاکید نموده بود: واحدهای جهانگردی تعطیل شده، حق بازگشایی خودسرانه را ندارند.

در پروتکل بازگشایی واحدهای اقامتی تعطیل شده بر اثر شیوع کرونا تاکید شده که 1 ـ تمام واحدهای اقامتی برای بازگشایی، مراتب را به صورت کتبی به معاونت جهانگردی استان اعلام و مجوز فعالیت مجدد دریافت نمایند. 2 ـ هیچ یک از واحدهای تعطیل شده حق بازگشایی خودسرانه و قبل از اعلام به معاونت جهانگردی استان یا بخشنامه کشوری وزارت متبوع را نخواهند داشت. 3 ـ سیستم های تهویه، سرمایش و گرمایش پیش از بازگشایی کنترل و تست گردد. 4 ـ تمام مواد غذایی فاسدشدنی در صورت اتمام تاریخ مصرف معدوم گردد. 5 ـ برق، گاز و آب شرب تمام قسمت ها برقرار گردد. 6 ـ تا حد ممکن از پرسنل قبلی به منظور کار دعوت گردد. 7 ـ پیش از بازگشایی واحد تمام بخش های قابل نظافت و ضدعفونی نظافت و گندزدایی گردد. 8 ـ پیش از آغاز مجدد فعالیت از سلامت پرسنل از طریق انجام معاینات طب کار و تهیه کارت بهداشت اطمینان حاصل نمایند. 9 ـ مراتب بازگشایی واحدها به نیروی انتظامی و اماکن استان اعلام گردد.

ولی تیموری، معاون جهانگردی وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی درباره اقدام بعضی از آژانس های جهانگردی برای تبلیغ تور و اجرای آن، با تاکید بر این نکته که شرایط فورس ماژور و دستورالعمل ساز و کار لغو سفر همچنان برقرار و معتبر است، به ایسنا گفت: در دستورالعمل لغو سفر به همه تاسیسات جهانگردی تاکید شده است تا اطلاع ثانوی از دادن هر گونه تعهد به مسافر خودداری نمایند؛ چرا که نمی توان تاریخی، حتی به صورت تقریبی برای انتها شیوع ویروس کرونا مشخص کرد. تا زمانی که این امکان وجود ندارد مقررات آن دستورالعمل پابرجا است و همچنان از آژانس های جهانگردی، هتل و سایر فعالان جهانگردی خواهش می کنیم تعهد جدیدی به مسافر ندهند، چون عملا امکان جوابگویی وجود ندارد.

وی ادامه داد: بعضا مشاهده می گردد چون آژانس توان بازگشت پول مسافر را ندارد، وعده می دهد با انتها تعطیلات نوروز، تورهای مناسبتی را هوایی و ریلی اجرا کند، اما وقتی شهرها رسما اعلام نموده اند از پذیرش مسافر معذورند و شرایط عادی هنوز نشده است، چگونه می خواهند این تورها را اجرا نمایند.

معاون جهانگردی متذکر شد: شرایط موجود خارج از اراده افراد است، چه از طرف آژانس و چه مسافر، بنابراین طرفین نباید اصرار به سفر داشته باشند، مخصوصا حالا که تصمیم ها وارد فاز سختگیرانه ای شده و منطقی ترین راه، آن است که از تعهدات الزام آور خودداری گردد.

تیموری در عین حال که تبلیغ و اجرای هر نوع تور مسافرتی بعد از تعطیلات نوروز را تخلف محرز دانست، درباره برخورد با این متخلفان، گفت: وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی حکم قانونی برای برخورد با این افراد را ندارد، اما نهادهایی مثل نیروی انتظامی طبق ماموریتی که از طرف ستاد ملی مدیریت کرونا دارد، در صورت مشاهده و گزارش شدن این تخلفات، برخورد قانونی خواهد نمود. ضمن این که آژانس های مسافرتی اگر توری را برای آینده تبلیغ نموده اند، اقدام غیرقانونی انجام نداده اند که با آن ها برخورد گردد، مساله این است که در شرایط موجود، با توجه به دستورهای ستاد ملی مدیریت کرونا و تا اطلاع ثانوی، دفاتر خدمات مسافرتی نمی توانند و نباید تعهد تازه ای بدهند.

اما حرمت الله رفیعی، رئیس انجمن دفاتر مسافرت هوایی و جهانگردی ایران که معتقد است آژانس ها در خوشبینانه ترین حالت از خردادماه کار خود را آغاز حواهند کرد، درباره تبلیغ تور با انتها تعطیلات نوروز و به مناسبت تعطیلی آخر هفته، با این تصور که طرح فاصله گذاری اجتماعی تا آن زمان منقضی خواهد شد، گفت: با توجه به وضع موجود، همچنان تاکید بر این است که از ایجاد هر گونه تعهد جدید به مسافران خودداری گردد.

او درباره تبلیغاتی که بعضی از دفاتر خدمات مسافرتی به راه انداخته اند نیز اظهار کرد: این ها تبلیغات دروغین است، همه ما می دانیم الان جهانگرد وجود ندارد، این تبلیغات را هم یک عده آژانس نما انجام می دهند که دنبال کسب درآمد از شرایط موجود هستند، وگرنه دفاتر خدمات مسافرتی که همچنان با کنسلی تورها، پروازها، قطارها و استرداد کامل وجوه به مسافر، دست به گریبان اند، شرایط مشخصی دارند.

رفیعی با یادآوری این که صنعت جهانگردی بیشترین لطمه را از ویروس کرونا خورده است، اضافه نمود: زندگی و معیشت مردم تحت تاثیر این ویروس قرار گرفته و پیش بینی می گردد تا پاک شدن جامعه و ریشه کن شدن این ویروس، سفر به آخرین گزینه برای مردم تبدیل گردد و فعلا کسی رغبت نکند با تور سفر برود، با این شرایط از همه دفاتر خدمات مسافرتی درخواست می کنم هیچ تعهدی به مسافر ندهند که بعدا نتوانند جوابگو باشند.

ایسنا

منبع: گردشبان

به "معاون گردشگری: تبلیغ و اجرا تور مسافرتی تخلف است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون گردشگری: تبلیغ و اجرا تور مسافرتی تخلف است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید