کاهش 13 تا 32 درصدی تجارت بین الملل به دلیل کرونا

به گزارش وبلاگ آموزشی و فنی، حمید زادبوم، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: بر اساس پیش بینی سازمان تجارت جهانی (WTO) به دلیل تأثیرات شیوع ویروس کووید 19 بر فعالیت های اقتصادی در سراسر جهان، تجارت جهانی کالا در سال 2020 بین 13 تا 32 درصد کاهش خواهد داشت.

کاهش 13 تا 32 درصدی تجارت بین الملل به دلیل کرونا

به گفته زادبوم سازمان های بین المللی برآورد می کنند در سال 2021، این رکود در تجارت جهانی بهبود یابد که این امر، بستگی به کارایی سیاست های تجاری در مقابل این پدیده و مدت زمان پایداری این رکود دارد.

وی اضافه نمود: براساس گزارش سازمان تجارت جهانی، تمامی مناطق جهان کاهش دورقمی تجارت را در سال جاری میلادی تجربه خواهند کرد، هرچند صادرات منطقه آمریکای شمالی و آسیا دچار آسیب بیشتری خواهد شد.

معاون وزیر و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: براساس این پیش بینی ها، تجارت در بخش هایی که زنجیره ارزش پیچیده تری دارند، به ویژه محصولات الکترونیک و خودروسازی ها کاهش بیشتری خواهد داشت. همچنین خدمات بازرگانی ممکن است به دلیل این بیماری و محدودیت های حمل و نقل و سفر، مستقیما تحت تاثیر بیشتری قرار گیرند.

زادبوم با اشاره به اینکه 79 کشور صادرات محصولات بهداشتی و گیاهات خوراکی را ممنوع و 57 کشور هم به علت نیاز به کالاهای اساسی و بهداشتی، واردات این اقلام را تسهیل کرده اند، بیان نمود: بسیاری از کشورها محدودیتهایی برای واردات از کشورهایی که ویروس کرونا شیوع بیشتری داشته و برخی کشورها به دلیل نیاز داخلی خود محدودیت های صادراتی برای اقلام کالاهای اساسی و محصولات بهداشتی و پزشکی اعمال کرده اند . همچنین محدودیت تردد مسافر و تبعا محدودیت تردد رانندگان کامیونها در برخی کشورهاو لغو پروازها همه و همه موجب کاهش تجارت بین الملل شده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "کاهش 13 تا 32 درصدی تجارت بین الملل به دلیل کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 13 تا 32 درصدی تجارت بین الملل به دلیل کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید