موزه کندلوس، جاذبه فرهنگی و تاریخی دیدنی در مازندران

به گزارش وبلاگ آموزشی و فنی، موزهٔ کندلوس موزه ای است در استان مازندران روستای کندلوس، از توابع شهرستان نوشهر . تاریخ ساخت این موزه بین سال های 1360 تا 1368 است که به همت دکتر علی اصغر جهانگیری ایجاد شد.اشیای این موزه مربوط به دوران پیش از میلاد مسیح و قبل از اسلام و بعلاوه دوران اسلامی می گردد. در آبان 1389 عملیات آسفالت جادهٔ خاکی منتهی به این روستا و موزه انتها یافت.

موزه کندلوس، جاذبه فرهنگی و تاریخی دیدنی در مازندران

مجموعه اشیای نگهداری شده در مجموعه فرهنگی کندلوس در بخش های مختلف طبقه بندی شده است. این اشیا شامل بافته ها، پوشاک و زینت آلات روستایی، مجسمه ها، نقاشی های سنتی و قهوه خانه ای، ظروف و ابزارآلات فلزی و چوبی و اشیا و ظروف سفالی، چینی آلات، وسایل روستایی از هزاره دوم قبل از میلاد تا دوره قاجاریه است. اسناد و کتب خطی، نسخ خطی، کلام الله مجید، دیوان اشعار و عقدنامه ها و فرامین نیز بخشی از این گنجینه به شمار می رود.

لازم به ذکر است؛ از منحصر به فردترین آثار نگهداری شده در مجموعه فرهنگی کندلوس می توان به سند شهر سمنگان اشاره نمود. این شهر محل ازدواج رستم و تهمینه بوده است.کتاب خارستان سعدی، صدای مظفرالدین شاه و فونوگراف از آثار دیگر منحصر به فردی به حساب می آیند که در موزه کندلوس قرار گرفته اند. کمال الملک در سفری که به همراه ناصرالدین شاه به این روستا داشته است، تابلویی از این دهکده نقاشی نموده که در حال حاضر در کاخ موزه صاحبقرانیه قرار گرفته است.

این موزه در سال 90 بالغ بر 60000گردشگر ایرانی و خارجی را میزبانی نموده است و بعلاوه موجب معروفیت و معروف شدن کندلوس در سطح کشور و در سطح بین المللی شده است.

آثار

این موزه دارای آثار منحصر به فردی از تاریخ و هنر باستانی تا معاصر در حوزهٔ زمین شناسی، خوشنویسی، نقاشی و غیره است. این موزه دارای ابزارهای باستانی و لوازم معمولی زندگی در دوران تاریخی و معاصر نیز در کنار آثار مردمشناسی و کتاب های خطی بوده و بخشی نیز مربوط به ابزارهای موسیقی دارد.

کندلوس کجاست ؟

با گذر از جاده کندوان سه فرسنگی مانده به چالوس 7 کیلومتر بعد از شهرستان مرزن آباد به سمت جاده ای کوهستانی که به جاده کجور مشهور است گذر میکنیم.جاده ای محصور از درختان سرفراز جنگلی که نسیم ملایمش برگها را به سماع در می آورد.در جاده ای چشم نواز و با گذر از روستاهای دور و نزدیک به کندلوس می رسیم.

منبع: گردشبان

به "موزه کندلوس، جاذبه فرهنگی و تاریخی دیدنی در مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه کندلوس، جاذبه فرهنگی و تاریخی دیدنی در مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید