مدیریت استرس با تغذیه و سبک زندگی صحیح

به گزارش وبلاگ آموزشی و فنی، افزایش استرس، افراد را افسرده و بی خواب می نماید و باعث بروز مسائل گوارشی می گردد، اما تغذیه مناسب و مدیریت این عارضه سبک زندگی صحیحی را بوجود می آورد.

مدیریت استرس با تغذیه و سبک زندگی صحیح

به گزارش وبلاگ آموزشی و فنی از ایرنا، استرس فقط رویدادها و موقعیت های بد و ناگوار را شامل نمی شوند، بلکه بسیاری از اتفاقات خوشایند مثل ازدواج، تولد یک نوزاد، خرید یک خانه و تغییر محل زندگی و غیره نیز چون نوعی تغییر و سازگاری با شرایط جدید را ایجاب می نمایند، می توانند استرس زا باشند.

اما استرس چه منفی و چه مثبت باشد در صورتی که فرد نتواند آن را به نحو موثری اداره نموده و با آن کنار بیاید، می تواند اثرات آسیب زایی به دنبال داشته باشد.

زندگی همیشه توام با استرس های بی شماری است که ممکن است از دید و توجه افراد خارج باشند، لحظه ای درباره بعضی مسائل، نگرانی ها، ترس ها و امیال ناکام نماینده که روزانه برای ما پیش می آیند، فکر کنید. نگرانی راجع به وزن و ظاهر، گم کردن اشیاء، آلودگی هوا، ترافیک، جرائم، مشاجره به اشخاص، خرابی اتومبیل، مسائل اقتصادی، مورد انتقاد قرار دریافت، شرمندگی و غیره همه از جمله مسائلی هستند که به طور روزانه بر سر راه اغلب افراد قرار می گیرند.

مسائل روزمره، رویدادهای ناراحت نماینده کوچکی هستند و وقتی به تنهایی در نظر گرفته شوند، چندان به چشم نمی آیند. با این حال اگر این مسائل با هم و در یک زمان و یا وقتی که تحت فشار زیادی قرار دارید برای ما رخ دهند، می توانند موجب عوارض و آسیب ها شویم.

گر چه مسائل روزمره به اندازه بحران های عمده زندگی چشمگیر نیستند، اما خود نیز نوعی استرس به حساب می آیند نمی دانیم که چقدر این مسائل می توانند ما را فرسوده نمایند.

صادق رضایی روانپزشک در این زمینه گفت: به دلیل فشارهای زندگی، امروزه اغلب افراد بدون در نظر دریافت مسایل با استفاده از روشهای مقابله ای ناکارآمد می خواهند استرس موجود را کاهش دهند، اما تا زمانی که علت زیربنایی استرس شناسایی و برطرف نشود، استرس همچنان وجود دارد و اثرات خود را اعمال خواهد نمود.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال فردی را در نظر بگیرید که در اثر ازدیاد فشار کاری دچار سردردهای عود نماینده شده وقتی که وی فقط از داروهای مسکن استفاده کند، استرس باقی می ماند و سردرد او دوباره عود خواهد نمود، در حالیکه اگر این فرد علت استرس را تشخیص داده و کارهایش را طوری سازماندهی کند که با فشار کاری روبرو نشود، می تواند بدون استفاده از هیچ داروی مسکنی سردردهایش را بهبود ببخشد.

روش های مدیریت استرس

رضایی ادامه داد: اگر در معرض رویدادهای تنش زا هستید به خود فرصت دهید. انتظار نداشته باشید که هر کاری را که انجام می دهید کامل و بی نقص باشد. اولین مهارت مقابله ای در جریان رویدادهای تنش زای زندگی، مصمم، قاطع و شجاع بودن در برابر آن است. بعد از اینکه فرصت یافتید تا موقعیت را ارزیابی کنید و می توانید مناسب ترین مهارت مقابله ای را انتخاب کنید.

وی اضافه کرد: زمانی بهتر می توانید با رویدادهای تنش زا در زندگی مقابله کنید که آنها را به صورت رویدادهای تحت کنترل خود ارزیابی کنید. در ذهن خود باورهایی مانند می توانم از عهده این موقعیت برآیم، بر این مشکل پیروز شوم و من مهارتها و توان لازم برای پیروز شدن را دارم را تکرار کنید.

این روانپزشک توضیح داد: ورزش و فعالیت بدنی نه تنها سلامت کلی بدن را بهبود می بخشد، بلکه یاری می نماید تا بهتر بتوانید با تنش ها روبرو شوید و در درجه اول این امکان را به شما می دهد که از لحاظ هیجانی برای مدتی از فشار روانی و شرایط استرس زا دور شوید. از سوی دیگر برخورداری از سلامت جسمانی و نشاط، توانایی شما برای مقابله با استرس به محض وقوع آن را افزایش می دهد. شرکت در برنامه های ایروبیک می تواند بسیار یاری نماینده باشد چون همیشه دوره ای از آرامش را به همراه دارد و کنترل فرد بر واکنش پذیری فیزیولوژیکی اش را بیشتر تقویت می نماید.

آیا بعضی مواد مغذی می توانند استرس را کاهش دهند؟

علیرضا زارعی نسبت کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز درباره مهار استرس گفت: مطالعات اخیر تاثیر مواد مغذی مانند ویتامین های و مواد معدنی بر عملکرد عادی مغز را نشان داده اند و برای تامین املاح و ویتامین های مورد احتیاج بدن احتیاجی نیست مکمل مصرف کنید.

وی اضافه کرد: بهترین راه برای تامین آن ها به وسیله غذاهایی است که می خورید، به عنوان مثال، میوه ها و سبزیجات حاوی آنتی اکسیدان از جمه ویتامین های A، C، E و سلنیوم و دریافت کافی ویتامینهای گروه B شامل B1، B6، B9، B12 به همراه سایر مواد مغذی هستند که ممکن است با هم در جهت تقویت سلامت عمل نمایند و بسیاری از غذاها مانند غلات کامل، میوه، سبزیجات، لبنیات، حبوبات و گوشت انواع ویتامین های گروه B را به طور طبیعی تامین می نمایند.

مبارزه با استرس

زارعی نسب یکی از بهترین کارهایی که می تواند برای کنترل استرس مفید باشد را پیروی از یک برنامه غذایی متعادل، متنوع و سالم عنوان نمود و ادامه داد: تنوع بدین معنی است که از همه گروههای غذایی اصلی شامل گروه نان و غلات، شیر و لبنیات، حبوبات و مغزدانه، گوشت و تخم مرغ، میوه ها، سبزی ها همچنین شرکت در فعالیت بدنی منظم برای مدیریت استرس مفید است. پنج دقیقه ورزش در روز می تواند مفید باشد. یک متخصص تغذیه می تواند به شما یاری کند تا یک برنامه غذایی سالم و متناسب داشته باشید.

وی، فعالیت هایی مانند مدیتیشن، تصویرسازی راهنمایی شده و یا ورزش های هوازی و یوگا، معاشرت با دوستان و آشنایان برای حمایت عاطفی در شرایط استرس زا، مصرف غذاهای سالم و کم کالری مانند هویج، کرفس، کاهو یا ذرت بو داده را از نیز برای مهار و کنترل استرس مفید می داند.

منبع: جام جم آنلاین

به "مدیریت استرس با تغذیه و سبک زندگی صحیح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیریت استرس با تغذیه و سبک زندگی صحیح"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید