فدراسیون قدرت اجرای درست، محکم و به موقع قانون را ندارد

به گزارش وبلاگ آموزشی و فنی، در ایران ناظران دستشان خیلی باز نیست و مدام باید با بالا تماس بگیرند، اما ناظر خارجی یک بار حرفش را می زند و همه موظف به اجرا هستند.

فدراسیون قدرت اجرای درست، محکم و به موقع قانون را ندارد

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ آموزشی و فنی، در ایران ناظران دستشان خیلی باز نیست و مدام باید با بالا تماس بگیرند، اما ناظر خارجی یک بار حرفش را می زند و همه موظف به اجرا هستند. ناظران داوری و فدراسیون در این بازی بار ها طی تماس هایی کوشش به برگزاری بازی داشتند، اما دست آخر با عدم حضور تیم میزبان این اتفاق رخ نداد

فوتبال ایران کلکسیونی از اتفاقات و رخداد های عجیب و غریبی است که شاید به ندرت بتوان نمونه آن را در اقصی نقاط دنیا یافت. اتفاقات تأسفباری که نشان از عدم مدیریت درست است و بی قانونی همه گیری که هرج و مرج عجیب و غیرقابل باوری را به دنبال داشته است. یکی از آن نمونه های جالب توجه این بی قانونی، عصر یک شنبه در ورزشگاه نقش دنیا اصفهان رقم خورد که با حضور نیافتن سپاهان (تیم میزبان) در زمین بازی برابر پرسپولیس لغو شد تا شاهد یکی دیگر از بی قانونی ها در فوتبال هرکی به هرکی ایران باشیم. هرچند پنج شنبه شب و پس از کش و قوس های فراوان کمیته انضباطی رأی به پیروزی 3 بر صفر پرسپولیس داد، اما هنوز ماجرا تمام نشده و به احتمال زیاد سپاهانی ها حالا کار را به کمیته استیناف می کشانند تا هر طور شده قانون گریزی خود را توجیه نمایند. در گفت وگویی اختصاصی با محمد فنایی، پیشکسوت پرافتخار داوری ایران علل بروز این اتفاقات را در فوتبال کشورمان آنالیز می نماید.

لغو بازی سپاهان- پرسپولیس به دلیل عدم حضور تیم میزبان در زمین بازی یکی از اتفاقات نادر فوتبال ایران بود. فکر می کنید دلیل رخ دادن چنین اتفاقاتی در فوتبال ایران چیست؟

اینکه ما در ایران قوانین را خوب اجرا نمی کنیم درست است که گاهی اتفاقات به شکلی است که از دست فوتبال خارج می گردد و در حال حاضر نیز جامعه به دلیل شیوع بیماری کرونا در شرایط خاصی قرار گرفته که تصمیم گیری های خاصی را به دنبال داشته است، اما در مورد این بازی خاص هم درصد بالای اتفاقات به دلیل بی برنامگی مسئولان فوتبال بود.

یعنی سپاهان در این اتفاق مقصر نبود؟

قبل از یافتن مقصر باید مسئله همه جانبه آنالیز گردد. در شرایط خاص، معمولاً تصمیم گیری ها دو، سه روز قبل به تیم ها اعلام می گردد. مثلاً در مورد لغو بازی ها. دراین مورد فدراسیون با در نظر دریافت مسائل مربوط به تیم ملی، تصمیم به برگزاری بازی بدون تماشاگر گرفت آن هم نه چند روز قبل، بلکه در شب بازی و در حالی که بلیت فروشی هم شده بود و عجیب نیست که تیم میزبان برای استفاده از امتیاز میزبانی آن هم در چنین بازی حساسی در پی لغو بازی باشد و بخواهد در زمان دیگری برابر پرسپولیس به میدان برود. درست است که دیگر تیم ها نیز شرایط مشابهی را تجربه کردند. مثلاً شهرخودرو با همین شرایط با نفت مسجد سلیمان و استقلال با ذوب آهن بازی کرد، اما مصاف سپاهان- پرسپولیس یک بازی سرنوشت ساز بود و فینالی که می توانست تا حد زیادی سرنوشت تیم قهرمان را معین کند.

با این وجود، اما مسئله تمرد از قانون مطرح است آن هم در شرایطی که تیم حریف در زمین مسابقه حاضر می گردد دیگر کوشش برای لغو بازی آن هم به این شکل خیلی منطقی به نظر نمی رسد.

بله، پرسپولیس به اصفهان رفته بود، جلسه هماهنگی برگزار و در آن جلسه نیز مطرح شده بود که بازی باید بدون تماشاگر برگزار گردد. بدون شک این تصمیم حق میزبانی همه تیم ها را ضایع می نماید، اما گاهی شرایط از دست ما خارج است. کما اینکه استقلال و شهرخودرو هم با همین شرایط به میدان رفتند. هرچند شاید آن ها هم اگر نتیجه را واگذار می کردند به این مسئله معترض می شدند.

اعتراض، اما با عدم تمکین قانون و نرفتن به زمین تفاوت دارد، اینطور نیست؟

باید قبول کنیم که اصفهان یک قطب فوتبال است و وقتی بلیت فروشی هم می گردد به سادگی حاضر نیست از خیر استفاده از حق میزبانی خود بگذرد و به دنبال دریافت امتیاز از این بازی است. قلعه نویی هم مربی پرافتخاری است که وقتی کار گره می خورد از توانمندی های خود با توجه به سوابق زیاد و تجربیاتی که دارد استفاده می نماید. پس کاملاً طبیعی است که طرفداران فشار بیاورند که البته مسئله با حضور یگان ویژه حل شد تا راه برای رفتن تیم به ورزشگاه باز گردد. هرچند جایی خواندم فرمانده یگان انتظامی گفته بود مسئله ای برای خروج تیم نبود.

پس در چنین مواردی کمیته انضباطی تصمیم گیرنده است؟

هیچ کس اجازه و حق اعلام نتیجه را ندارد. نماینده فدراسیون و تشکیلات داوری هم نمی توانند به تیم بگویند شما بروید داخل رختکن بازی 3 برصفر به نفع شما شده است. همه چیز باید گزارش گردد. گزارش خیلی مهم است. نماینده فدراسیون باید در گزارش خود همه اتفاقات اتفاق افتاده را قید کند. اینکه فلان تیم که در این مورد پرسپولیس بوده در زمین حاضر شده، تیم داوری هم آمده اند، پیش از آن هم طبق تماس های گرفته شده و توصیه ها از بالا که برگزاری بازی بوده نیم ساعت نیز زمان داده شده تا تیم مورد نظر به زمین بازی بیاید. بعد از آن نیز داور زمانی را در زمین بازی لحاظ نموده که همراه تیم حاضر در میدان صبر کردند. بعد از آن دیگر هیچ کس نمی تواند به تیمی که داوران و ناظران به آن گفتند به رختکن بروید خرده بگیرد. دیگر ترکش ها به این تیم نمی خورد. چون طبق قانون در زمین حاضر شده است. اما تصمیم نهایی را کمیته انضباطی و با توجه به گزارش های داده شده می گیرد که به دلیل ماده آیین نامه فلان و با توجه به گزارش داور و نماینده فدراسیون این اتفاقات اتفاق افتاده و پرونده این را نشان می دهد که حکم باید این باشد. حکمی که کمیته انضباطی به درستی اظهار داشت و بازی 3 بر صفر به سود پرسپولیس شد.

یعنی بندی در قانون وجود ندارد که در شرایط عدم حضور یک تیم در زمین بلافاصله بازی سه بر صفر اعلام گردد؟

فکر می کنید با این فدراسیون ضعیف و سرپرست و تشکیلاتی که دارند توانایی این کار وجود داشت؟ ناهماهنگی ها در تمام زمینه ها بوده، سازمان لیگ هم مشکل داشته و به موقع نتیجه را اعلام ننموده است، متأسفانه آقایان آنقدر قدرت ندارند که قوانین را اجرا نمایند. زمانی یک تصمیم بازدارنده گرفته می گردد که یک قدرت بسیار قوی در کمیته انضباطی داشته باشیم نه اینکه مدام تصمیمات را با فشار های وارده عوض کنیم! اما فوتبالی که همه در آن دخالت می نمایند، از سیاسیون گرفته تا دولت، چه کسی می تواند در آن تصمیم بگیرد.

سپاهانی ها مدعی شده بودند که در راهرو گرم نموده و منتظر حضور دوباره پرسپولیس و تیم داوری در زمین بودند تا به میدان بروند و، چون این اتفاق رخ نداد در زمین بازی حاضر نشدند.

ببینید، طبق قانون نیم ساعت باید به تیم زمان داده گردد. بعد از آن این داور است که طبق شرایط تصمیم می گیرد که باز هم زمانی را در نظر بگیرد یا نه. البته می توان دقایقی را هم این طرف آن طرف کرد، اما به شرط آنکه شواهد حاکی از تمایل تیم به بازی کردن باشد. تیم داوری وقتی در زمین است یا اعلام می نماید تیم باید به میدان بیاید، اما حتی تدارکات تیم مقابل هم در کنار زمین دیده نمی گردد به منزله این است که انصافاً آن تیم قصد بازی نداشته و اینکه تیم در ورزشگاه و در رختکن بوده یا در راهرو ها مشغول گرم کردن بوده است دلیل بر آماده بودن تیم نیست. قانون زمانی اجرا می گردد (بازی برگزار می گردد) که تیم در زمین حاضر گردد، اما در این بازی شاهد حضور تیم مهمان و تیم داوری در زمین بازی هستیم در حالی که میزبان در زمین حاضر نشده است.

در چنین مواردی اگر ناظر بازی خارجی باشد چه تصمیمی می گیرد؟

من در این پست ها بودم. در ایران ناظران دستشان خیلی باز نیست و مدام باید با بالا تماس بگیرند، اما ناظر خارجی یک بار حرفش را می زند و همه موظف به اجرا هستند. ناظران داوری و فدراسیون در این بازی بار ها طی تماس هایی کوشش به برگزاری بازی داشتند، اما دست آخر با عدم حضور تیم میزبان این اتفاق رخ نداد.

منبع : روزنامه جوان

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "فدراسیون قدرت اجرای درست، محکم و به موقع قانون را ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فدراسیون قدرت اجرای درست، محکم و به موقع قانون را ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید