معجون؛ پادتن جدید کرونا در بریتانیا

به گزارش وبلاگ آموزشی و فنی، این مجموعه ترکیبی طوری طراحی شده که به پروتئینی بچسبد که ویروس کرونا برای دست یافتن به سلول های انسانی مورد استفاده قرار می دهد. هدف این است که توانایی فرار ویروس را محدود کند.

معجون؛ پادتن جدید کرونا در بریتانیا

نتایج آزمایش ها نشان دادند که استروئید هایی نظیر دگزامتازون و هیدروکورتیزون می توانند در کاهش میزان مرگ ومیر بیماران کووید-19 اثر داشته باشند

یک شیوه درمانی جدید که باعث خفیف شدن بیماری کرونا می گردد روی بیماران بیمارستانی در انگلستان مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.

در پروژه ای به نام آزمایش بهبودی بریتانیا، که با هماهنگی کارشناسان دانشگاه آکسفورد انجام می گردد، با آزمایش دو هزار بیمار در هفته آینده، میزان اثربخشی پادتن هایی که در آزمایشگاه ها ساخته شده اند مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

در این طرح، علاوه بر مراقبت های معمولی که بر روی بیماران کووید-19 انجام می گردد، یک پادتن آزمایشگاهی به نام معجون REGN-COV2 به بیمار داده خواهد شد تا آنالیز گردد آیا علائم بیماری کاهش خواهد یافت یا حتی از میزان مرگ کاسته خواهد شد.

به گفته مارتین لاندری، استاد پزشکی و متخصص همه گیری در دانشگاه آکسفورد که در این طرح همکاری دارد: این اولین دارویی است که برای این بیماری طراحی شده است. دلایل زیادی داریم که امیدوار باشیم این دارو واقعا به درمان بیمار یاری مؤثری می نماید.

معاون رئیس امور پزشکی انگلستان، پروفسور جاناتان ون تم، این خبر را یک قدم امیدبخش دیگر در جهت رسیدن به راه های درمانی مؤثر دانست و اضافه نمود: مشتاقانه منتظرم ببینم پادتن جدید در آزمایش های بالینی چگونه عمل می نماید. از مردم تقاضا دارم برای انجام این تحقیقات، که نهایتا جان بسیاری از انسان ها را نجات خواهد داد، داوطلب شوند.

پروژه آزمایش بهبودی آکسفورد تا امروز بیشتر در پی این بود که ببیند آیا با تغییر کاربری دارو های موجود می توان بر این بیماری غلبه کرد - که برای تعدادی از این دارو ها به نتیجه رسیده است. نتایج آزمایش ها در دو ماه ژوئن و سپتامبر نشان دادند که استروئید هایی نظیر دگزامتازون و هیدروکورتیزون می توانند در کاهش میزان مرگ ومیر بیمارانی که شدت کووید-19 در آن ها بالاست اثر داشته باشند.

حالا شرکت آمریکایی ریجنرون، با ترکیب دو پادتن متفاوت ساخته دست بشر در معجون REGN-COV2 وارد این طرح آزمایش بالینی انگلستان شده است. پادتن های مزبور بسیار شبیه به پادتن های طبیعی ساخته شده در سیستم ایمنی بدن انسان عمل می نمایند.

این مجموعه ترکیبی طوری طراحی شده که به پروتئینی بچسبد که ویروس کرونا برای دست یافتن به سلول های انسانی مورد استفاده قرار می دهد. هدف این است که توانایی فرار ویروس را محدود کند.

پیتر هاربی، استاد بیماری های عفونی جدید و بهداشت دنیای در دانشگاه آکسفورد که محقق ارشد این آزمایش ها نیز هست، می گوید: ما قبلا به این نتیجه رسیده ایم که دگزامتازون برای بیمار کووید-19 خوب است، اما میزان مرگ ومیر هنوز هم بالاست پس باید دارو های بیشتری پیدا کنیم.

وی اضافه نمود: منتظریم ببینیم پادتن جدید از یک آزمایش بالینی تصادفی و گسترده بدون خطر و با اثربخشی خوب بیرون می آید یا نه. این تنها راهی است که می توانیم مطمئن شویم از این دارو برای کووید-19 می توان استفاده کرد یا نه.

دیک کاماک، درمان گر ارشد کووید-19 در مؤسسه ولکام تراست، معتقد است دارو های ضدویروس و پادتنی جدید جزو امیدبخش ترین و جالب ترین دارو های درمان کووید-19 به شمار می فرایند. وی البته اشاره نمود که این دارو ها جزو گران ترین ها نیز هستند.

او گفت: تحقیقات وسیع و تصادفی کنترل شده ای نظیر طرح بهبودی بهترین راه برای پی بردن به این مسأله اند که دارو هایی نظیر REGN-COV2 برای درمان کووید-19 بی خطر و اثربخش خواهند بود یا نه، ولی در عین حال باید توجه کنیم که آیا هر داروی پیروزی برای همه کس در دنیا فراهم شدنی است.

منبع: ایندیپندنت

شرکت ریجنرون با پیوستن به شرکت بزرگ داروسازی راش میخواهد مشکل تأمین دنیای این دارو را در صورت تصویب رفع کند. دولت آمریکا از همین حالا یک قرارداد 450 میلیون دلاری برای خرید این معجون امضاء نموده، که طی آن ریجنرون متعهد خواهد شد بین 70 تا 300 هزار دوز را از این دارو تأمین کند.

این شرکت گفته است که مطالعات قبلی روی حیوانات نشان داده اند که معجون می تواند از تعداد ویروس ها و میران آسیب به ریه ها بکاهد.

پروفسور فیونا وات، رئیس اجرایی شورای تحقیقات دارو در انگلستان، می گوید پادتن های ساخته دست بشر پیش تر نیز برای درمان سرطان و بیماری های خودایمنی پیروز بوده اند. او گفت: آزمایش بالینی جدید معلوم می نماید که آیا پادتن هایشی که به ویروس حمله می نمایند می توانند درمان مؤثری برای کووید-19 هم باشند یا نه.

منبع: فرادید

به "معجون؛ پادتن جدید کرونا در بریتانیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معجون؛ پادتن جدید کرونا در بریتانیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید