مشمولان و محرومان یارانه نقدی جدید

به گزارش وبلاگ آموزشی و فنی، خبرنگاران؛ احمد میدری، معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی معیارهای شناسایی مشمولان و حذف شدگان از فهرست سبد معیشتی خانوار را گفت.

مشمولان و محرومان یارانه نقدی جدید

به گزارش وبلاگ آموزشی و فنی؛ احمد میدری با حضور در یک برنامه تلویزیونی، ملاک های تشخیص افراد مشمول بسته معیشتی را توضیح داد؛ به گفته میدری شاخص هایی چون ارزش و تعداد املاک و خودرو، فیش حقوقی افراد، تعداد سفرهای خارجی و نوع شغل، در اینکه افراد کاندیدای حذف از لیست یارانه بگیران شوند یا خیر، موثر بوده است.

به گفته میدری در مجموع نزدیک به 60 میلیون نفر در قالب 17 میلیون و 700 هزار خانوار، 2420 میلیارد تومان اعتبار حمایت معیشتی را دریافت نموده اند. توضیحات این مقام وزارت رفاه نشان می دهد که نزدیک به 7 میلیون خانواری که یارانه نقدی را دریافت می نمایند، در دایره شمول بسته حمایت معیشتی قرار نگرفته اند. چراکه در حدود 24 میلیون خانوار در کشور یارانه نقدی به صورت ماهانه دریافت می نمایند که به 78 میلیون نفر می رسد. پس این تصور درست نیست که هر فردی که یارانه نقدی دریافت می نماید، لزوما مشمول دریافت بسته حمایتی نیز است. چراکه برخلاف یارانه نقدی که به کل کشور پرداخت می شده، دولت این بار تصمیم گرفته بسته حمایتی را صرفا به افراد احتیاجمندتر جامعه پرداخت کند که البته تعداد آنها کم نبوده و به حدود سه چهارم کل جمعیت کشور می رسد.

اما با این حال بعضی از مردم معتقدند دولت در شناسایی شرایط رفاهی آنها دچار خطا شده و آنها مستحق دریافت بسته حمایتی هستند. از نظر میدری، یک علت این برداشت، این است که درکی که افراد از شرایطشان دارند با شرایطی که در جامعه وجود دارد، متفاوت است. مردم از اینکه با درآمدشان در کجای جامعه و کدام دهک قرار می گیرند، درک مشترکی ندارند. مثلا یکی از داده های رسمی که از سوی میدری اعلام شده، نشان می دهد خانواری با درآمد بیش از 4 میلیون تومان در ماه، در 3 دهک بالایی جامعه قرار می گیرد که می تواند شرایط بد درآمدی کل جامعه را نشان دهد. داده های مرکز آمار نیز تایید می نماید که درآمد خانوارهایی که در دهک هفتم قرار دارند، حدود 3 میلیون و 800 هزار تومان در سال گذشته بوده است. این اعداد، احتمالا با درک افراد از شرایط درآمدی جامعه متفاوت است.

داده دیگری که می تواند شرایط رفاهی افراد جامعه را نشان دهد، تعداد افراد دارای خودرو است. به گفته میدری، در خانوارهای یارانه بگیر 23 میلیون خودرو به نام افراد است و 11 میلیون و 900 هزار خانوار هیچ خودرویی ندارند. یعنی 51 درصد خانوارهای ایرانی بدون خودرو هستند. علاوه بر این داده های ارائه شده از سوی معاون وزیر رفاه نشان می دهد که حدود 8 میلیون و 800 هزار خانواده، ارزش خودرویشان کمتر از 50 میلیون تومان است و خودروهایی مانند پیکان و پراید دارند. بنابراین 70 درصد خانوارهای جامعه فاقد خودرو هستند یا خودروی آنان زیر 50 میلیون تومان ارزش دارد. نتیجه ای که از این داده ها به دست می آید این است که اگر کسی مثلا پژو صفر داشته باشد در دهک بالاتر قرار می گیرد. البته وزارت رفاه تنها خودرو را ملاک نگرفته است.

مبنای تشخیص 3 دهک بالا

توضیحات معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی نشان می دهد که این وزارتخانه برای تشخیص دهک های بالای جامعه بیشتر از اطلاعاتی استفاده نموده که احتیاج به اجازه افراد نداشته است؛ اطلاعاتی چون ملک و خودرو. دسته دومی از شاخص ها موجود هستند که استفاده از آنها مشروط به اجازه افراد است، همچون اطلاعات حساب های بانکی و بازار سهام. با این حساب، اگر خانواده ای هم دارای خودرو و هم خانه بوده و تعداد شاغلان آنها نیز بیش از یک نفر بوده است، احتمالا در دهک های بالایی قرار گرفته و جزو کاندیداهای حذف از فهرست بوده اند.

به گفته میدری، چند دسته شاخص برای سنجش وسع افراد در این طرح به کار گرفته شده است که میانگین امتیاز وزنی این شاخص ها، مشمول بودن یا نبودن افراد را مشخص نموده است. دسته اول شاخص ها، به دارایی افراد مربوط بوده که شامل ملک و خودرو است. دسته دوم، احکام حقوقی است که افراد به شکل ماهانه دریافت می نمایند. احکام حقوقی کارکنان بخش دولتی در وزارت اقتصاد و کارکنان بخش خصوصی در سازمان تامین اجتماعی موجود است. دسته سوم، نیز نوع شغلی است که افراد جامعه در آن مشغول به کار هستند؛ مثلا در جامعه پزشکان عموما درآمدها بالا است، اما به گفته میدری این باعث نشده که فرضا اگر حقوق ماهانه پزشکی در حد 3 میلیون تومان باشد، نادیده گرفته گردد. یا اینکه اگر فردی عضو هیات مدیره شرکتی باشد، اطلاعات آن به واسطه اداره ثبت شرکت ها در دسترس است. همچنین اطلاعات تسهیلات بانکی که افراد در طول سال دریافت نموده اند نیز در اختیار وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی قرار می گیرد. سفرهای خارجی نیز از دیگر ملاک هایی است که وزارت رفاه را در تشخیص افراد غیرمشمول کمک نموده است. مجموعه این شاخص ها با هم ترکیب و افراد براساس آن رتبه بندی می شوند.

البته توضیحات میدری حاکی از این است که یکسری قاعده های کلی نیز در این آزمون موجود بوده است؛ فرضا مالکیت خودروی بالای 250 میلیون تومان باعث حذف از طرح معیشتی می گردد. یا اگر ارزش ملک بالاتر از یک میلیارد و 200 میلیون تومان در تهران و 900 میلیون تومان در شهرستان ها باشد، خانوار را از لیست دریافتی های سبد معیشتی خارج می نماید. در خصوص احکام حقوق نیز، حقوق بالای 5 میلیون تومان، باعث حذف فرد از طرح می گردد. همچنین دیروز وزیر رفاه اعلام نمود که افرادی که سه سفر خارجی غیر زیارتی در سال داشته اند، جزو افراد با تمکن اقتصادی به شمار رفته و مشمول دریافت بسته معیشتی نشده اند. البته این احکام کلی به این معنا نیست که تمامی 24 میلیون فرد حذف شده، یا ملک بالای 900 میلیون در شهرستان، یا حقوق بالای 5 میلیون تومان یا خودروی بالای 250 میلیون تومان داشته اند. بلکه افرادی هم که امتیاز وزنی آنها از کل شاخص های ملک و حساب بانکی و خودرو، در رتبه بالا قرار گرفته، از لیست افراد واجد این طرح خارج شده اند. در واقع این شاخص ها صرفا یک رتبه بندی را انجام داده و صفی ایجاد شده که هرکس که در انتهای صف قرار گرفته، از لیست یارانه بگیران خارج بوده است. به زبان دیگر، معنی خارج ماندن از سبد معیشتی دولت، این نیست که افراد دارای شرایط رفاهی مطلوبی هستند، بلکه به این معنی است که شرایط رفاهی این افراد به احتمال زیاد از تمام 60 میلیون نفری که بسته معیشتی گرفته اند، بهتر بوده است.

به همین علت بسکمک از مردم که از نظرشان وضع خوبی هم ندارند، بسته معیشتی نگرفته اند. به گفته میدری در سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان شاقتصادی در حدود 80 درصد خانوارها مشمول بسته حمایتی بوده اند؛ درحالی که این عدد در استان تهران در حدود 50 درصد و در شهر تهران زیر این رقم بوده است.

منبع: اقتصادنیوز

به "مشمولان و محرومان یارانه نقدی جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشمولان و محرومان یارانه نقدی جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید